تبلیغات
همسر ایده ال - بهترین فاصله سنی برای ازدواج
از خواستگاری تا ازدواج
تاریخ : شنبه 9 آذر 1392
نویسنده : میلاد

بهترین فاصله سنی برای ازدواج

فاصله سنی مناسب میان زن و شوهر را می‌توان 2 تا 4 سال و در برخی منابع 2 تا 7 سال یا 4 تا 7 سال در نظر گرفت. البته این به آن معنا نیست كه اگر یكی دو سال به این سنین افزوده یا از آن كاسته شود، نباید ازدواجی انجام‌گیرد. شاید بتوان گفت كه اگر تمام زمینه‌ها بررسی شده باشد و مشكل خاصی دیده نشود، می‌توان فاصله سنی را به دیده اغماض نگریست ولی در عین حال بهترین و مناسب‌ترین فاصله سنی 2 تا 4 سال است.


 طبیعی است كه اگر سایر شرایط ، مناسب نباشد، باز هم ازدواج نمی‌تواند موفق باشد. فلسفه وجود چنین تفاوت سنی در این است که: اولا خانم‌ها زودتر به بلوغ عقلی و جسمی می‌رسند و در نتیجه پختگی‌ روانی لازم را زودتر پیدا می‌کنند. خانم‌ها زودتر به بلوغ جن سی می‌رسند و بهتر است به نیازهای آنها زودتر پاسخ داده شود. از طرف دیگر نیازهای جن سی خانم‌ها نیز زودتر فروکش می‌کند، بنابراین به علت آمادگی زودتر زنان برای ازدواج و بلوغ اجتماعی است که این تفاوت سنی طرح می‌شود. 

از دیدگاه دینی و در روایات اسلامی تناسب‌های مختلف در ازدواج تحت عنوان کلی، هم كفو بودن مطرح شده است که یک جنبه آن تناسب سنی است.كفو هم بودن دو همسر یعنی تناسب، هم‌شانی و هم‌طرازی و در زمینه تناسب سنی یعنی لحاظ منطقی تفاوت سنی در ازدواج.

 از نظر اسلام ازدواج كردن با تفاوت سنی زیاد، امر نامشروعی نیست و آنچه در سنت پیامبر دیده می‌شود، حكایت از مشروعیت این نوع ازدواج دارد. كمالات پیامبر(ص) به عنوان انسانی كامل به حدی بود كه به خوبی با حضرت خدیجه(س) زندگانی كرد و در آن زندگانی معضلی به خاطر تفاوت سن و سال دیده نمی‌شد و از سوی دیگر خدیجه(س) نیز زنی با كمال و بی‌نظیر بود. تمامی ثروت فراوان خود را در راه تبلیغ اسلام صرف کرد و اولین زنی بود كه به پیامبر ایمان آورد و فاطمه(س) را برای پیامبر به یادگار گذاشت. 

پیامبر نیز به عنوان همسری باوفا هرگاه كه نام خدیجه(س) را می‌شنید، اشك در چشمان مباركش حلقه می‌زد، به نحوی كه اطرافیان آن حضرت، تاثر او را به خوبی حس می‌كردند. البته در این ازدواج‌ها با این تفاوت سنی فقط كسانی می‌توانند موفق باشند كه از رفتار پیامبر(ص) و خدیجه(س) به خوبی پیرونی كنند.

عدم تفاهم ودرک متقابل‌
با افزایش سن، انعطاف آدمی كاهش می‌یابد و همین امر در زندگانی مشترك معضل آفرین می‌شود. در نتیجه محیط امن خانه تبدیل به فضایی ناامن و تحمل ناپذیر می‌شود. به عنوان نمونه،‌ زنی که از همسر خود بزرگ‌تر است با توجه به تجربه بیشتری که دارد ممکن است این احساس در او ایجاد شود که او محق‌تر است و بنابراین دایم امر و نهی ‌کند و کمتر به دیدگاه‌های همسر خود توجه كند.

 پیامد چنین رفتاری عدم درک مسایل و مواضع یکدیگر، کناره‌گیری مرد از مدیریت خانواده، مطیع صرف همسر شدن و از همه مهم‌تر الگودهی نامناسب برای فرزندان است. یا مردی با داشتن 20 سال سن بیشتر، طبیعی است كه می‌تواند از تجارب بیشتری برخوردار باشد بنابراین این مساله زمینه‌ای فراهم می‌كند كه شخص ارزش لازم را به نظرهای فرد كوچك‌تر ندهد یا طرف مقابل‌‌بیش از اندازه احساس كوچكی کند و همیشه در حال اضطراب و تشویش باشد و بالاخره از اداره زندگی درمانده شود.

عدم ارضای مناسب غرایز جن سی
یكی از اهداف ازدواج، ارضای غرایز است و این خود می‌تواند عامل موثری در تداوم زندگی خانوادگی باشد. اما در سنین بالا، فرد از لحاظ غریزه جن سی افول می‌کند؛ به نحوی كه زوجین نمی‌توانند موجبات رضایت یكدیگر را در روابط زناشویی به نحو مطلوب تامین کنند و همین امر ممكن است موجبات درگیری را فراهم آورده، محیط خانواده را متشنج كند.

 این مساله در موارد چشمگیری به بروز افسردگی در زنان جوان می‌انجامد و در برخی از زنانی كه خویشتن‌دار و باتقوا نباشند، گرایش به انحرافات و لغزش‌ها دیده می‌شود و در مردانی که با زنان بزرگ‌تر از خود ازدواج کرده‌اند مرد به علت عدم تمکین مناسب وکافی زن ممکن است به همسر دوم یا ازدواج موقت بیندیشد.

 وقتی كه فاصله سنی بین زن و شوهر زیاد باشد، هریك در دوره‌ای از زندگانی به سر می‌برند که از لحاظ میل جن سی با هم متفاوت هستند. به‌عنوان مثال، زنی که در دوران جوانی (18 سالگی) به سر می‌برد و همسرش در 35 سالگی است و به مرز میانسالی نزدیك شده است. در این حالت زوج نمی‌تواند نیاز جن سی همسر خود را به شکل مطلوب ارضا کند.

 این عدم ارضای جن سی، ممکن است به شکل‌های مختلف همچون نق زدن‌های فراوان، عدم احساس رضایت از زندگی و... در زن جلوه‌گر شود. زمانی كه مرد ?? ساله با دختری كم سن و سال ازدواج می‌كند پس از گذشت مدت ?? سال، به مرد ?? ساله‌ای تبدیل می‌شود كه به‌طور قطع دیگر احساسات و توانایی‌های جن سی قبل را ندارد و این مساله عواقب خوبی در پی‌نخواهد داشت.

پیدا شدن سوءظن
گاهی وجود فاصله‌های سنی زیاد باعث می‌شود كه زوجین سوءظن‌هایی نسبت به یكدیگر پیدا كنند و ممكن است حتی نتوانند دلایلی هم برای این گونه افكار ارایه کنند.

امر و نهی به همسر
در چنین خانواده‌هایی فرد بزرگ‌تر به دلیل داشتن تجربه، خود را ملزم می‌داند كه مدام به همسر خود امر و نهی كند؛ امر و نهی بیش از حدی كه همیشه مبتنی بر حق نیست، بلكه سلیقه نیز در آن سخت مداخله می‌كند تا موجبات ناراحتی همسر را فراهم ‌آورد. فرد بزرگ‌تر احساس می‌كند كه باید فرد كوچك‌تر را تربیت كند و حال آنكه او انتظار دارد كه با همسر زندگی كند، نه آنكه همسر وی نقش پدر و مادر را بر عهده گرفته، به امر و نهی و تربیت وی مبادرت کند. البته زن و شوهر باید برای تكامل و تعالی یكدیگر تلاش كنند و در مواقع ضروری به امر به معروف و نهی از منكر یكدیگر بپردازند.

امتیازدهی بیش از حد
مشكل دیگر این است كه فرد بزرگ‌تر برای اینكه فرد كوچك‌تر را جذب كند و زندگی تداوم یابد، باید مدام به او امتیازاتی بدهد كه وی را به دوام زندگی دلگرم كند اما دادن دایم امتیازات همیشه امکان‌پذیرنیست، زیرا گاه دادن این نوع امتیازها برای فرد بزرگ‌تر غیرقابل‌‌تحمل یا غیرممكن می‌شود و به این ترتیب از انگیزه طرف مقابل‌‌برای ادامه زندگی می‌كاهد.

 از سویی طرف كوچك‌تر كه از نقطه ضعف همسر خویش اطلاع یافته درصدد اخذ امتیازهای بیشتری برمی‌آید که این امر اختلافات خانواده را تشدید کرده و جو ناامنی را بر خانه حكمفرما می‌كند و به این ترتیب خانواده‌ای نابسامان شكل می‌گیرد كه كشمكش‌های ناشی از آن، از ارزش والدین در نزد فرزندان می‌كاهد و در نتیجه تاثیرات تربیتی آنها را نیز كاهش می‌دهد.

افزایش طلاق
معضل دیگری كه گاه در خانواده‌هایی كه تفاوت سنی زوجین زیاد است دیده می‌شود، مساله عدم تحمل یكدیگر و وقوع طلاق است. تحقیقاتی که روی 2 هزار و 167 پرونده طلاق انجام شده، حاکی از آن است که یکی از مهم‌ترین دلایل طلاق در میان زوجین، همین تفاوت‌های سنی، به ویژه بزرگ‌تر بودن زن از مرد است؛ زیرا این پدیده، چه از نظر فرهنگی و چه از نظر اجتماعی، در جامعه ما پذیرفته‌شده نیست.

 در برخی موارد، این ازدواج‌ها ممکن است به طلاق منجر نشود ولی همواره با پشیمانی همراه است؛ زیرا مشكلات ناشی از این نوع ازدواج‌ها به قدری زیاد و غیرقابل‌‌تحمل است كه در اكثر موارد موجبات پشیمانی را فراهم می‌كند و زندگی‌ای سراسر مشاجره و دعوا به وجود می‌آورد که گاهی تاثیرات آن روی زوجین و به ویژه روی فرزندان آنها کمتر از طلاق نیست. این حالت ممکن است امكان بزهکاری و جرم‌زایی در فرزندان را نیز افزایش دهد.

 چهار نکته کلیدی
1- اختلاف سنی دختر و پسر نباید آنقدر زیاد باشد که دوره رشدی آنها متفاوت شود و در علاقه‌ها، سرگرمی‌ها، طرز نگرش و بینش و انرژی‌های روانی با هم تفاوت اساسی داشته باشد. به عنوان نمونه ازدواج دختر ?? ساله‌ای را با پسر?? ساله در نظر بگیرید. در حالی که دختر در آغاز راه هیجانات، علاقه‌مند به شطینت‌های نوجوانی و جست و خیز و وقت گذرانی با دوستان، میهمانی و …. است، مرد، کار و تفکر و مطالعه، فیلم و موسیقی و گوشه ساکت خانه جهت استراحت را بیشتر می‌پسندد. همچنین دیدگاه مرد توام با تجربه و احتیاط است و دیدگاه دختر نوجوان ریسک و فعالیت‌های نو و بدیع.

2- بهترین و معمولی‌ترین وضعیت ازدواج این است که سن پسر کمی از سن دختر بیشتر باشد یا حداقل مساوی باشند. این به خاطر آن است که مدت باروری در خانم‌ها محدود بوده و در آقایان نامحدود است و ضمنا قدرت باروری خانم‌ها زودتر از آقایان شروع می‌شود. همچنین نیاز است که آقایان قبل از ازدواج، علاوه بر بلوغ جسمی و فکری، به استقلال اقتصادی نیز برسند که این به زمان بیشتری نیاز دارد

3- فرد مورد نظر شما در کل، باید معدل قابل‌‌قبولی در معیارهای مورد نظر شما کسب کند. به عنوان نمونه، دختری که همسن با پسری است اما در سایر معیارهای اساسی قوی است، معدل خوبی برای ازدواج دارد. در ضمن وی در معیار سن هم حداقل نمره قبولی را دارد. ولی اگر این دختر با همه معیارهای اساسی و خوبی که دارد، ?? سال از پسر بزرگ‌تر باشد، با وجود اینکه معدل بالایی دارد ولی در یک معیار اساسی رد می‌شود و چنین ازدواجی با ریسک بالایی از طلاق یا نارضایتی در زندگی زناشویی همراه می‌شود.

4- باید از طریق رسانه‌های گروهی، کلینیک‌های مشاوره ازدواج یا خانواده به دختران و پسرانی كه قصد ازدواج دارند، آموزش داد كه فاصله سنی بین آنها حداقل 2 سال و حداكثر 7 سال باشد و این مساله‌ای است كه باید موقع راهنمایی قبل از ازدواج برای آنها تشریح کرد تا دریابند كه با فاصله سنی كمتر، مشكلات كمتری خواهند داشت، مشروط بر اینكه به سایر جنبه‌های لازم برای ازدواج موفق نیز توجه كافی مبذول دارند.

منبع: هفته نامه سلامت

موضوعات مرتبط: ازدواج ,
برچسب‌ها: بهترین فاصله سنی برای ازدواج , امر و نهی به همسر , افزایش طلاق , فاصله سنی زن و شوهر , فاصله سنی دختر و پسر , سن مناسب ازدواج ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
livejasmin credit hack online جمعه 4 اسفند 1396 07:49 ق.ظ
این وبلاگ واقعا عالی است. من واقعا دوست دارم که پست های شما را مطالعه کنم.

ببخشید کار بزرگ! شما متوجه شدید، بسیاری از افراد به دنبال آن هستند
این اطلاعات، شما می توانید آنها را به شدت کمک کند.
budtrader پنجشنبه 3 اسفند 1396 08:12 ب.ظ
وای! من واقعا دوست دارم قالب / تم
از این وب سایت این ساده است، اما موثر است. چند بار آن را بسیار دشوار است
این "تعادل کامل" بین قابلیت استفاده و ظاهر بصری را دریافت کنید.
باید بگویم شما یک کار فوق العاده با این کار انجام داده اید. علاوه بر این
وبلاگ بسیار سریع برای من در Safari بارگذاری می شود. وبلاگ برجسته
cookie jam cheats پنجشنبه 28 دی 1396 01:39 ق.ظ
من مطمئن نیستم که چرا این وبسایت بارگیری می کند
خیلی آهسته برای من آیا هر کس دیگری دارای این مشکل است یا موضوعی در پایان من است؟
بعدا بررسی خواهم کرد و ببینید آیا مشکل هنوز وجود دارد.
free Nintendo Switch پنجشنبه 7 دی 1396 08:34 ب.ظ
فقط می توانم بگویم که امیدوار به کشف یک فردی است که واقعا می داند چه چیزی در اینترنت صحبت می کنند.
شما واقعا درک می کنید که چگونه یک مسئله را برای روشن شدن و
مهم آن است بیشتر مردم باید این را بخوانند و این قسمت داستان شما را درک کنند.
شگفت آور است که شما محبوب تر نیستید زیرا شما قطعا هدیه ای دارید.
cam4 tokens hack v7.1 password txt چهارشنبه 22 آذر 1396 01:31 ق.ظ
سلام! سوال سریع که کاملا موضوعی است
آیا می دانید چگونه سایت خود را به صورت دوستانه بسازید؟ وبلاگ من به نظر می رسد عجیب و غریب در هنگام مرور از آیفون سیب من.
من سعی می کنم یک قالب یا افزونه پیدا کنم که ممکن است بتواند این مسئله را اصلاح کند.
اگر پیشنهادی داری در میان بگذار. خیلی ممنون
imvu credit hack پنجشنبه 16 آذر 1396 01:49 ق.ظ
من همیشه نصف ساعت خود را صرف خواندن این پست وبلاگ هر روز همراه با یک قهوه قهوه.
std testing price جمعه 19 آبان 1396 08:34 ب.ظ
خیلی خوب سایت!! پسر.. عالی.. فوق العاده.. من وب سایت خود را نشانه و گرفتن
تغذیه هم می کند؟ من خوشحالم که اطلاعات مفید متعددی را در این نشریه منتشر می کنیم، ما می خواهیم استراتژی های اضافی در این زمینه را توسعه دهیم، از شما برای به اشتراک گذاشتن تشکر می کنیم.

.....
best psychic reading یکشنبه 14 آبان 1396 01:50 ق.ظ
انگار ذهن من را میخوانی! به نظر می رسد که در مورد این خیلی بدانید
مانند کتابت را در آن یا چیزی نوشتی
من فکر می کنم که شما می توانید با برخی از عکس ها را انجام دهید تا پیام را به خانه ببرید
کمی، اما به جای آن، این وبلاگ بزرگ است. خوب خواندن
مطمئنا برگشتم
best psychic mediums یکشنبه 14 آبان 1396 12:46 ق.ظ
سلام. من وبلاگ خود را با استفاده از msn پیدا کردم. این مقاله فوقالعاده خوب نوشته شده است.
من مطمئن هستم که آن را نشانه گذاری کنم و دوباره به خواندن اطلاعات مفید شما بروم.

از پستتان ممنونم. مطمئنا برگشتم
ask a psychic question یکشنبه 14 آبان 1396 12:32 ق.ظ
پست خوب من چیزی جدید و چالش برانگیز در وبسایتهایی که هر روز از آنها میپرسم یاد میگیرم
همیشه مفید است برای خواندن مطالب از نویسندگان دیگر و کمی چیز را تمرین کنید
از دیگر سایتهای اینترنتی
chaturbate currency hack دوشنبه 8 آبان 1396 11:58 ب.ظ
من واقعا سایت خود را دوست دارم.. رنگ های بسیار زیبا و تم. آیا تو
خودتان این وب سایت را ایجاد کنید لطفا پاسخ به عنوان
من قصد دارم وبلاگ خودم را ایجاد کنم و دوست دارم بدانم کجا هستم
این را از یا آنچه که موضوع نامیده می شود. خیلی ممنون
free gems clash royale دوشنبه 8 آبان 1396 11:10 ب.ظ
پست بسیار خوب وبلاگ. من قطعا این وب سایت را دوست دارم با تشکر!
std testing near me دوشنبه 8 آبان 1396 02:21 ب.ظ
یک بحث جالب است که قطعا ارزش اظهار نظر دارد. من فکر می کنم که باید نوشت
بیشتر در مورد این موضوع، ممکن است موضوع تابو باشد اما عموما مردم انجام می دهند
در مورد این موضوعات صحبت نکن بعدی! خیلی ممنون
are psychics real دوشنبه 8 آبان 1396 02:02 ب.ظ
شما در واقع یک وب مستر درست هستید. سایت
سرعت بارگیری باور نکردنی است این نوع احساس می کند که شما هر ترفند منحصر به فرد را انجام می دهید.
علاوه بر این، محتویات شاهکار است. شما یک کار فوق العاده در این زمینه انجام داده اید!
psychic phone reading دوشنبه 8 آبان 1396 01:55 ب.ظ
Hmm به نظر می رسد سایت شما اولین دیدگاه من را خورد (فوق العاده طولانی بود)
بنابراین من حدس می زنم که من خلاصه آن چیزی را که من نوشتم و می گویم، کاملا از وبلاگ شما لذت می برم.
من هم یک وبلاگ نویس مشتاق وبلاگ هستم، اما هنوز هم برای همه چیز تازه هستم.
آیا شما توصیه ای برای وبلاگ نویسان مبتدی دارید؟

من واقعا از آن قدردانی میکنم
cheap telephone psychics دوشنبه 8 آبان 1396 01:41 ب.ظ
سلام، هر بار که من برای چک کردن پست های وبلاگ در اینجا در ساعت های اولیه سپیده دم، برای
دلیل این است که من دوست دارم بیشتر و بیشتر بفهمم.
std screening دوشنبه 8 آبان 1396 12:12 ب.ظ
می توانید در این خصوص بیشتر به ما بگویید؟ من می خواهم اطلاعات بیشتری کسب کنم
اطلاعات
std testing near me دوشنبه 8 آبان 1396 11:47 ق.ظ
مقاله بزرگ از این نوع اطلاعات در سایت خود بنویسید
من واقعا از آن تحت تاثیر قرار گرفته ام.
سلام، تو کار بسیار خوبی انجام دادی
من مطمئنا آن را digg و به طور جداگانه نشان می دهد
به دوستانم. من مطمئن هستم که از این وبسایت بهره مند خواهند شد.
private std screening دوشنبه 8 آبان 1396 09:42 ق.ظ
Hello there I am so grateful I found your site, I really found you
by error, while I was researching on Digg for something else,
Regardless I am here now and would just like to say thanks for
a incredible post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have
saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great
deal more, Please do keep up the great jo.
cheap psychics دوشنبه 8 آبان 1396 09:27 ق.ظ
به طور مداوم به خواندن مطالب کوچکتر که انگیزه آنها را نیز روشن می کند، استفاده می شود و این نیز با آن اتفاق می افتد
این پست که در این زمان خواندم.
real psychic چهارشنبه 19 مهر 1396 11:33 ب.ظ
چه خبر، مقاله خوب آن مربوط به چاپ رسانه، ما همه رسانه ها را می دانیم
یک منبع قابل توجه از داده ها.
How can you get taller in a week? شنبه 14 مرداد 1396 06:20 ق.ظ
Right now it sounds like Movable Type is the preferred blogging platform out there right now.
(from what I've read) Is that what you are using on your blog?
manicure چهارشنبه 23 فروردین 1396 01:33 ب.ظ
Hi there! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came
to look it over. I'm definitely enjoying the information. I'm bookmarking and
will be tweeting this to my followers! Outstanding blog and fantastic style and design.
manicure سه شنبه 22 فروردین 1396 08:47 ق.ظ
You can definitely see your expertise within the
work you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who
aren't afraid to say how they believe. All the time go
after your heart.
manicure دوشنبه 14 فروردین 1396 10:23 ب.ظ
When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added"
checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment.

Is there any way you can remove me from that service?
Bless you!
manicure شنبه 12 فروردین 1396 10:01 ب.ظ
I always used to study paragraph in news papers but now as I am a user of web so from now I am using net
for articles or reviews, thanks to web.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آخرین مطالب