میلاد یکشنبه 9 اسفند 1388 12:10 ب.ظ نظرات ()

در مورد مقدار مهریه حرف و حدیث زیاده.

بعضی ها اعتقاد دارند که ای بابا کی داده کی گرفته ، ولی من به این حرف اعتقادی ندارم.

یکی از مهمترین مسائلی که شاید باعث بوجود آمدن بحث بین دو خانواده باشه تعیین مقدار مهریه ست.


از دیرباز این مساله همیشه مشکل ساز بوده ، بهترین راه حل این مساله این هست که دختر و پسر در صورت امکان قبل از اینکه خانواده ها بخواهند جهت تعیین مقدار مهریه جلسه ای رو مشخص کنند ، سر مقدار مهریه با هم صحبت کنند.

ابتدا پسر نظر دختر رو در مورد اینکه مثلا چه مقدار مهریه مد نظرش هست رو جویا بشه. آقا پسرها هم فراموش نکند که زمانیکه به مقدار مهریه راضی شدند این مساله یادشون باشه که ممکنه یه روزی خدای ناکرده مشکلی توی زندگیشون بوجود بیاد و مجبور باشند که این مقدار مهریه رو پرداخت کنند. که امیدوارم این اتفاق برای هیچ کسی بوجود نیاد ولی خوب از قدیم گفتند که احتیاط شرط عقله. خدای ناکرده کاری نکند که پشیمونی به بار بیاره.

وقتی که بین خودتون مقدار مهریه رو مشخص کردید صبر کنید تا زمان جلسه بعدی که حالا بعضیا بله برون هم بهش میگن.

در حین جلسه بله برون برای اینکه به بزرگترها احترام بگذارید ابتدا باید نظرات اونها رو بشنوید و سپس با کمال احترام نظر خودتون رو اعلام کنید ( بهتر اینه که دو طرف قبل از برگذاری جلسه ، یه پیش زمینه ای درمورد مقدار تعیین شده مهریه به خانوادهاشون بدند).

دوستان خوبم این مطلب رو هم باید اضافه کنم که سعی کنید سر مقدار مهریه خیلی بحث نکنید ، چون این مساله شکل قشنگی نداره ، ولی سعی کنید با درایت و سیاست این موضوع رو پیش ببرید.

در بخش بعدی درمورد مراسم نامزدی و عقد صحبت خواهم کرد. بدرود